FASOLKA SZPARAGOWA DO SŁOIKÓW NA ZIMĘ

FASOLKA SZPARAGOWA DO SŁOIKÓW NA ZIMĘ

Młoda fasolka jest taka smaczna. Kto jej nie lubi? Niestety, nie można jej mieć przez cały rok. Ale można utrwalić smak lata w delikatnej zalewie i zimą jak znalazł, do obiadu czy zupy fasolkowej lub jarzynowej.

Składniki na 5 słoików 0,5 l:

1,2 kg dobrej, niepryskanej, młodej fasolki szparagowej, żółtej lub zielonej

1,5 l wody

1 łyżeczka soli

1,5 łyżeczki cukru lub ksylitolu

2 łyżeczki octu jabłkowego (można pominąć)

W dużym garnku wstawić wodę do zblanszowania fasoli.

Obciąć ogonki i końce fasolki, dobrze wypłukać i pokroić na kawałki 3-4 cm.

Na wrzątek wrzucić pokrojoną fasolkę i blanszować 3 minuty od momentu zagotowania. Zblanszowaną fasolkę odcedzić na sitku.

Równocześnie w drugim garnku zagotować 1,5 l wody wraz z dodatkami na zalewę.

Przygotować 5 szerokich słoików o pojemności 0,5 l. Sprawdzić, czy słoiki nie są wyszczerbione, zakrętki najlepiej dać nowe. Dokładnie umyć i wyparzyć słoiki oraz zakrętki.

Fasolkę nałożyć do czystych słoików. Zalać przygotowaną zalewą, wytrzeć do sucha brzegi słoików i dobrze zakręcić.

Duży garnek do pasteryzacji wyłożyć złożoną ściereczką, wstawić słoiki, zalać wodą w temperaturze zbliżonej do temperatury słoików, do wysokości 2 cm poniżej zakrętki i pasteryzować 60 minut od momentu zagotowania, pod przykryciem, na średnim lub małym ogniu, nie mogą się za mocno gotować.

Słoiki wystawić na suchą ściereczkę do ostudzenia.

Następnego dnia, po minimum 24 godzinach, nie wcześniej, wstawić garnek ze słoikami ponownie na ogień i pasteryzować 40 minut od momentu zagotowania.

Podwójna, a nawet potrójna pasteryzacja w odstępach minimum 24 godzinnych to proces tyndalizacji, dzięki której mamy pewność co do trwałości zapraw, szczególnie z dodatkiem mięsa lub warzyw, które nie zawierają naturalnych kwasów.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *